Biltes Prensipleri ve Stratejik Partnerlikler

Hiçbir okul bir ada değildir. Her zaman bir toplulukta bulunmaktadır. Komşuları vardır ve belki de belediye- yerel yönetimler, iş liderleri, kesinlikle gazeteciler ve daha birçoğu – okulun ayakta kalmasına ve orada durmasına yardımcı olan insanlardır.

Uluslararası Bakalorya adayı bir okul olarak, Biltes’te iyi komşu olmaya çalışıyoruz. Topluluk girişimlerinin bir parçası olmak ve semtlerimizi daha iyi, daha güvenli, daha temiz ve daha keyifli bir yaşam alanı haline getirmek için bir rol oynamak istiyoruz. Tıpkı başkalarının okulumuza gösterdiği ilgi gibi, topluluğumuza katkıda bulunmak istiyoruz.

Bu nedenle, çevremizdeki kişilere, büyümüş ve genişlemiş olduğumuzdan haberdar olmalarını ve danışmak istedikleri konular için başkanlık etmek istiyoruz. Onları okul etkinliklerine davet ediyoruz ve okulun bulunduğu bölgede bir şeyleri nasıl geri verebileceğimiz konusundaki önerilerini duymaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu durum, kıdemli yöneticileri, öğretmenleri ve bazen öğrencileri refahımızı doğrudan etkileyen insanlarla buluşturuyor: trafik polisi, güvenlik şirketleri, yerel işletmeler ve mağaza sahipleri. Umarız komşularımız yalnızca Biltes ailesinin bir parçası gibi hissederler; aynı zamanda çocuklarımızın, çevremizdeki kişilerle aktif işbirliği yapmadan hiçbir bireyin yaşayamayacağı dersini öğrenirler. Ve bu sadece almak değil, aynı zamanda bir şeyleri geri vermek demektir.

Öğrenci Disiplini Prensipleri

Biltes Koleji’de, disiplinin sadece çocukların toplumda çalışmayı öğrenmesi gereken kabul edilebilir davranış ve konuşmanın temel parametrelerini değil aynı zamanda konuştuğumuzda ya da kötü davrandığında başkalarına verdiğimiz acıyı gösteren ahlaki bir yönerge gibi algılamaları gerektiğine inanıyoruz

Biltes Koleji’de, öğrencilerin sebeplerini anlayamayacakları herhangi bir keyfi kural yoktur. Bir kuralın akla uygunluğunu görmezlerse, onlara açıklanır. Bizler o eski sistemi hiç izlemeyiz: “Bunu yapmak zorundasınız, çünkü bunu söyledim!” çalışanlar olarak bizlerin uymadığı hiçbir kurala öğrencilerimizin uymasını beklemiyoruz. olarak kendimizi takip etmemizi de beklemiyoruz. Öğrencilerimizin öfkeyle bağırmasını istemiyorsak –  öğretmenlerimizden de aynı davranışı bekliyoruz. Çocukların birbirlerine vurmasını istemiyoruz ve buna göre eğer bir öğretmen bir çocuğa vurursa, işten atılacaktır. Kısaca, öğretmenlerimiz örnek teşkil ederler.

Kurallara uymada büyük güçlük çekenler için, kötü muamele gören bir öğrencinin karşılaşabileceği zayıflıkları, zorbalık, yalnızlık ya da izolasyon, korku, sınavlara karşı kaygı gibi şeyleri,  yada sebebi ne olursa olsun daha kişisel sorunları iyiye dönüştürmek için düzenli olarak okulumuza gelen bir psikologumuz var.

Tabii ki, çocuğun okulda büyük güçlüklerle karşılaştığına inanıyoruz ve bu güçlükleri gidermek için onlarla sürekli çalışmak için elimizden gelenin en iyisini yaparsak, daima ebeveynlerle yakın temas halinde kalırız.

Bununla birlikte, disiplin önlemlerini kullanmadan önce pek çok seçeneğe sahip olsak bile, elbette bu son çare olarak hayata geçecektir. Bunları, çocuk kim olursa olsun, sürekli olarak lehine ve önyargısız uyguluyoruz. İlk ceza olsa bile, disiplin kodumuzun ihlaline sebep olan ve okuldan atılma gerektiren çok az ihlal vardır. Bunları Öğrenci El Kitabında bulabilirsiniz. Elbette, son derece ciddi kurallar vardır, çünkü bir çocuğu asla isteyerek okuldan atmayacağız. Bunlar düzenli olarak ortaya çıkarsa ve diğer tüm disiplin önlemleri başarısız olursa, bir öğrenciyi daha az ciddi ihlal nedeniyle uzaklaştırabiliriz. Diğer ciddi ihlaller, birkaç gün boyunca okuldan uzaklaştırılma ile sonuçlanabilir. Zayıf bir disiplin ihlali; çocuğun okuldan sonra kalmasını gerektirebilir – ancak ihlalin meydana geldiği gün olmaz, ancak ebeveynler böyle bir cezanın uygulanması konusunda bilgilendirilip aynı gün uygulama yapılması konusunda karar verilmesi durumunda aynı gün uygulanır.

Herhangi bir disiplin önlemini yerine getirirken, çocuğun, okulun diğer üyelerinin ve bulunduğumuz mahallelerin her zaman çıkarları için çalışırız. Ebeveynlerle danışma sonrasında disiplin uygulaması için harekete geçeriz.

Yabancı Dil Prensipleri

Biltes’te başka bir dili öğrenmenin diğer kültürleri anlamanıza yardımcı olduğunu düşünüyoruz. Ve başkalarının geleneklerini, inançlarını ve değerlerini, geçmişlerini ve mevcut zorluklarını ne kadar iyi anlarsak, biz de kendilerimizin olanları o kadar iyi anlarız. Başka bir deyişle, bizlerin kendi bakış açılarıyla yansıtıldığını görüyoruz ve bu, Türkiye’nin ne olduğunun, nereden çıktığının ve nereye gideceğinin bizler tarafından daha doğru algılanmasını ve takdir görmesini sağlıyor.

Elbette başka bir dil öğrenmenin tek nedeni bu değil. Çağdaş dünyada, İngilizce konuşan ve diğer dillerde iş piyasasında bulunmayanlara göre bir avantajı vardır. Bir ülkedeki sorunun ekonomik etkisinin diğerleri üzerinde de etkisinin olduğu küresel çağda yaşıyoruz. Dillerin ustalığı, Türkçe konuşmayan diğer insanlarla iletişim kurmamıza ve dolayısıyla potansiyel riskleri ve faydaları daha iyi anlamamıza yardımcı olur.

Çoğu çocuğumuz yurtdışında öğrenim görmek isteyecek, ancak bunu yapmadan önce çeşitli sınavlara girecekler – kesinlikle bunlardan bazıları dil yeterliliğini ilgilendiriyor.

Bununla birlikte, belki de diğer dilleri öğrenmenin en önemli nedeni, başkalarını anlamamıza yardımcı olur ve bu, yabancı dostluklar kurmamızı, sınırlarımızın ötesinde bağlar kurmamızı sağlar. Çatışma olasılığını azaltır ve farklılıklarımızı savaşmaktan ziyade konuşarak çözebileceğimiz ihtimalini artırır.

Bütün bu nedenlerden ötürü, yabancı diller öğrenmenin modern dünyada önemli olduğunu düşünüyoruz ve bu nedenle, İngilizce’nin Biltes Koleji’de, uluslararası deneyimli koordinatörler tarafından yönlendirilen akıcı, nitelikli ve başarılı öğretmenler tarafından öğretilmektedir. Bu durum sınıfla sınırlı değildir. Daha ziyade, spor sahasında, oyun alanında, öğrenciler öğretmenleriyle konuşurken ve diğer ülkelerdeki benzer yaştaki çocuklar ile internette arkadaş olduklarında İngilizce konuştuklarını duyabilirsiniz. Okullarımızın her yerinde de İngilizce konuşulacaktır. Sadece İngilizce öğrenen öğrenciler değil, öğretmenler, büro elemanları ve hatta mutfakta çalışan kişiler ve güvenlik görevlileri bile İngilizce konuşacaklardır.

Biltes Koleji’nin dil öğrenimine olan bağlılığını göstermesinin tek yolu İngilizce değildir. Okullarımızdaki her cumartesi dil gündür. Bu, öğrencilerimiz sabah ya da öğleden sonra (kampüse bağlı olarak) başka bir yabancı dili (Fransızca, Almanca, İspanyolca ve Rusça) alabilme şansına sahipler. Bu dilin ilk deneyimlerini onlara sağlayabiliriz. Haftanın bir sabah veya öğleden sonrasında bu dersleri alan öğrenciler bu dilleri akıcı ve doğru şekilde kullanacak hale gelemez, ancak onları şevklendirerek evde internette daha fazla şeyler öğrenmelerini sağlamak için ilham verebiliriz. Ayrıca, eğer Almanya’da mühendislik eğitimi almak için akıcı Almanca gerekiyorsa, bu kurslar temellerini sağlamış olacak.

Bunların hiçbiri, elbette, yabancı dili öğrenmenin kendi anadilinin üstünde öncelik taşıdığını söylememektir. Eğitimli Türkçeyle konuşma, okuma, yazma ve anlama becerisi Biltes’teki eğitim hedeflerimizin temelini oluşturuyor. Öğrencilerimizin kendi dillerinde eğleneceklerini, kökeni ve gelişimi hakkında ikna etmek, şaka yapmak, etkilemek ve daha fazla bilgi edinmek için bunları kullanabileceklerini umuyor ve umut ediyoruz. Öğrencilerin tüm sitelerimizde Türkçe olarak sergiledikleri çalışmalarını göreceksiniz ve bunun öğrencilerin tarih, edebiyat ve kültürlerini keşfetmek için istekli olduğu bir geçit olacağını umuyoruz.

Ödev Prensipleri

Biltes Koleji olarak, ödevin hafta boyunca okulda öğrenilen dersleri pekiştirecek yararlı bir araç olabileceğine inanıyoruz. Ayrıca, ödev yeteneklerin izin verdiği olası en iyi puanı almak için öğrencilerin sınavlardan önce gözden geçirmelerinde yardımcı olabilir. Ayrıca, yeni gerçekleri, fikirleri ve kaynakları araştırmak ve bunları birbirleriyle tartışmak için daha iyi harcanabilecek çok fazla zaman alan görevler de vardır.

Bununla birlikte, ev ödevleri, fazla olması ya da tekrarlayıcı ve sıkıcı olması durumunda bir çocuğa yük olabilir. Biltes’ta, ödevin ezberlemedeki sınırsız egzersizler veya çoktan seçmeli sorular kümesinden sonra cevaplama seti olmamasını sağlamaya çalışıyoruz. Ödevlerimizin pratik ve keşfedici, hatta yaratıcı olmasını umuyoruz.

Ayrıca, küçük çocuklar aile ve arkadaşlarıyla geçirdiği değerli zamanlarını feda etmemeli veya hobilerine devam etmeli veya spor yapmalıdırlar. Bu, yaşça büyük öğrencilerin sınav hazırlıkları için gerekli olabilir, ancak asla bitmeyen bir süreç olmamalıdır. Futbol ya da resim veya müzik sevgisi, bizi akademik mükemmellik olarak dengeli insanlar olarak geliştirmede de önem taşıyor.

Ödev gereksinimlerinin kesin ayrıntıları Öğrenci El Kitabında belirtilmiştir ve ebeveynler, çocuğunuzun okul dışı çalışma becerileri için harcayacağı yaklaşık saat sayısını görmek için bunlara danışmalıdır.

Ebeveynlerin, çocuklarının fazla ödev yaptıklarını veya çok az ödev yaptıklarını düşünüyorsanız, okula danışmaları önerilir. Dengenin çocuğunuz için doğru olmasını sağlamak için ebeveynlerle birlikte çalışmak istiyoruz!